med

určení pravosti včelího medu:

na lžíci nabereme med a pokapeme jej lihem, když se rozpustí, je pravý, na dně lžíce zůstane jen hustá přimíšenina, jinak je med falšovaný

Med by se neměl nikdy zahřívat nad 45 °C, ztratí tak cenné látky. Pozor tedy při slazení teplého čaje nebo mléka medem! Med má rád sucho, chladno a temno, nádobu pečlivě uzavřete, aby obsah nepřijal vlhkost a pachy, zbytky medu lákají včely a ty by se mohly nakazit chorobami, proto sklenice dobře vymyjte, dřív než je prázdné vyhodíte do popelnice. Zkrystalizovaný med není na závadu, stačí nádobu s medem ponořit do teplé (ne horké) lázně, med opět získá svou původní konzistenci.

pampeliškový med

* 400 velkých rozvinutých květů pampelišky
* 2 celé omyté citrony bez jadérek
* 2 kg krystalového cukru

omyté pampeliškové květy dát do většího (4 l) hrnce a přelít 2 l vody, přivést k varu a vaříme 15 minut, do druhého dne necháme vyvařené květy louhovat, pak je vymačkáme přes plátno, do této tekutiny přidáme na kolečka nakrájené, pecek zbavené citrony a cukr, vaříme 60 - 90 minut za občasného promíchání, čistou (novou vařečkou), horké plníme do sklenic, zavíčkujeme je a obrátíme

med z černého bezu

* 45 kusů květů černého bezu
* můžeme přidat i několik lipových květů

přelít 2 litry vody, přidat jeden rozkrájený citrón a vše vaříme asi jednu hodinu - za občasného míchání, svařené necháme ustát, druhý den přecedíme přes řídké plátno, roztok svařit s 2 kg cukru, za stálého míchání zvolna vaříme 1 až 1,5 hodiny, nakonec přidáme šťávu ze dvou citrónu a ještě trochu povaříme, medem naplníme nahřáté skleničky, převážeme celofánem a uložíme na suché a tmavé místo

sedmikráskový med

pomáhá při astmatu, kašli a chronickém zánětu průdušek

* 500 květů sedmikrásek
* 3/4 l vody
* 2 citróny
* 75 dkg krystalového cukru

příprava: jako pampeliškový med

medová léčba

* v čaji i v mléce

- je vhodný při onemocnění chřipkou či dýchacích obtížích
- působí protizánětlivě
- zlepšuje trávení
- posiluje psychiku a srdce
- je možné využít i při pečení, kdy jím lze nahradit cukr

* medové mléko - léčení zaníceného krku, nesmí být zahřátý nad 40°C, vyšší teplota ničí všechny inhibiny - účinné látky potlačující bakterie, med lze také použít jako "mazání " v zaníceném krku

* čaj s medem - nesladit medem čaj teplejší než 40°C!

* nachlazení - čaj s medem

- 40 g celých šípků (se zrníčky)
- 20 g listů meduňky
- 20 g květu heřmánku, 20g lípového květu

dvě čajové lžičky směsi přelijeme 1/4 l horké vody a necháme 15 - 20 min pod pokličkou ustát, potom přidáme podle chuti 1 - 2 lžičky medu na šálek, čaj pijeme vlažný

* vitamínová bomba - pít jako lék i jako prevenci

- 100 - 150 g medu
- 2 vrchovaté polévkové lžíce heřmánku
- 1 citrón
- 1 grapefruit nebo pomeranč

do litru horké, nikoli však vařící vody nasypeme 2 lžíce heřmánku a nechame 10 minut ustát, scedíme, přidáme šťávu s citrónu, grapefruitu nebo pomeranče a osladíme medem

* citronová šťáva s medem

citrón a med, do 1/4 l teplé vody zamícháme šťávu z jednoho citrónu, osladíme dvěma čajovými lžičkami medu, směs pomalu pijeme po doušcích

* proti kašli a chrapotu

šalvějový čaj oslazený medem se hodí nejen k pití, ale i ke kloktání

* medová ředkev

vydlabat jednu ředkev a otvor naplníme medem, na teplém místě nechte med v ředkvi několik hodin působit a potom vše sníst

* denní dávka medu

podle starých domácích receptů je vhodnou prevencí proti nachlazení užívat 5 lžiček medu denně, med totiž vynikajícím způsobem posiluje obranyschopnost našeho organismu a krevní oběh, med zvýšuje účinnek všech přírodních léčivých prostředků, které se užívají při nachlazení

med a skořice

Nemoci srdce: Smíchejte med a mletou skořici a mažte na chléb místo džemu nebo marmelády a jezte pravidelně k snídani. Snižuje to hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání pacienty před infarktem. Ti, kteří už infarkt prodělali a budou jíst toto denně, budou se držet míle daleko od dalšího infarktu. Pravidelné snídaně tohoto druhu ulevují při zadýchávání a posilují srdeční tep. Med a skořice vracejí cévám a žilám jejich pružnost.

Artritida: Pacienti mohou denně, ráno a večer, jeden šálek horké vody s 2 lžičkami medu a 1malou lžičkou skořice. Berou – li to pravidelně může se vyléčit dokonce i chronická artritida.

Infekce močového měchýře: Rozpustit 2 lžíce medu a 1 lžičku skořice ve sklenici vlažné vody a vypít. Tím se odstraní infekce měchýře a močových cest.

Bolesti zubů: Smíchejte 1 lžíci skořice a 5 lžic medu. Aplikujte 3x na bolavý zub a bolest přestane.

Cholesterol: 2 lžíce medu a 3 čajové lžičky skořice smíchané s 2dcl horké vody, které podávali pacientům s vysokou hladinou cholesterolu dokázaly snížit hladinu cholesterolu o 10% do 2 hodin. Podává – li se 3x denně je vyléčen i pacient s chronicky vysokou hladinou cholesterolu.

Nachlazení: Ti,kdo trpí na časté nachlazení, by měli užívat 3x denně 1 lžíci vlažného medu s 1 lžičky skořice po dobu 3 dnů. Tím se vyléčí nachlazení, chronický kašel a pročistí průdušky.

Potíže se žaludkem: Med se skořicí úspěšně léčí bolesti žaludku a chrání žaludek od vzniku žaludečních vředů. Med a skořice zabraňují tvoření nadbytečných plynů při trávení.

Posílení imunitního systému: Každodenní užívání medu a skořice posiluje imunitní systém a chrání tělo před viry a bakteriemi a brání útokům virových infekcí. Med obsahuje obrovské množství železa a vitaminů. Pravidelné užívání medu posiluje bílé krvinky v jejich boji s viry a bakteriemi.

Těžký žaludek: 1 lžička skořice a 2 lžíce medu před jídlem zabraňuje zvýšení kyselosti žaludku i u nejtěžších jídel.

Chřipka: Med obsahuje přírodní látky, které zabíjejí kmeny chřipky a chrání před ní pacienty.

Dlouhověkost: Čaj vyrobený z medu a skořice, je–li brán pravidelné, zabraňuje potížím dlouhého věku. Vezměte 4 lžíce medu, 1 lžíci skořice a uvařte jako čaj spolu se 3 šálky vody. Pijte 1 šálku 3x denně. To udržuje kůži čerstvou a hebkou až do vysokého věku. Délka života stále vzrůstá a i 100 letí lidé mohou být svěží, jako ve 20 letech.

Pupínky: 3 lžíce medu a 1 lžička skořice se smíchá v pastu. Ta se aplikuje na pupínky před spaním a ráno se smyje teplou vodou. Když to děláte denně pupínky do týdne zmizí i s kořeny. Aplikace medu a skořice na postižená místa léčí ekzémy i pásový opar a všechny typy kožních infekcí.

Hubnutí: Každý den ráno, 1/2 hodiny před snídaní na lačný žaludek a večer před spaním vypijte šálek medu se skořicí. Pravidelné užívaní sníží váhu i u mimořádně obézních osob. Pravidelné užívaní zabraňuje usazování tuku i při požívání mimořádně tučných jídel.

Rakovina: I pokročilá rakovina kostí, žaludku a střev může být s úspěchem léčena. Pacienti trpící těmito druhy rakoviny by měli užívat lžíci medu a lžíci skořice měsíc 3x denně.

Chronická únava: Cukr obsažený v medu nejvíce pomáhá při regeneraci tělesných sil. Pacienti- senioři užívající med a skořici v poměru 1 : 1 jsou čilejší a ohebnější. 1 lžíce medu a malá lžička skořice smíchané s vodou a brané několikrát denně a hlavně kolem 3 hodiny odpoledne, kdy začíná klesat tělesná vitalita obnoví do týdne vitalitu těla.

Zápach z úst: Po ránu kloktat 1 lžíci medu a lžíci skořice smíchané s horkou vodou. Dech tak zůstává čerstvý po celý den.

Copyright (c) 2013 snh